Skip to content

428 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$8,850,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block187
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,020,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,020,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,687+2.0%
2024$21,260+1.5%
2023$20,939+0.1%
2022$20,918+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$8,850,000

To:

DeedBook 20210, Page 80818