Skip to content

25 Melville Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block195
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
31%
Improvement Value:$305,100
69%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,289+2.0%
2024$9,103+1.6%
2023$8,963+0.1%
2022$8,958+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926