Skip to content

33-37 Melville Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block195
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
26%
Improvement Value:$388,500
74%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+2.0%
2024$11,472+1.6%
2023$11,294+0.1%
2022$11,289+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953