Skip to content

41 Norwood Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block195
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
37%
Improvement Value:$237,900
63%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+2.0%
2024$8,077+1.6%
2023$7,952+0.1%
2022$7,948+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953