Skip to content

13 Welland Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1922

Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block197
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
33%
Improvement Value:$268,600
67%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+2.0%
2024$9,012+1.6%
2023$8,873+0.1%
2022$8,868+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922