Skip to content

77-79 Franklin Terr.

Irvington Twp, NJ 01351

Built 1918

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 4, 2012

Property Information

Block1
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,400
46%
Improvement Value:$261,700
54%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882+2.0%
2024$10,664+1.6%
2023$10,499+0.1%
2022$10,494+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 12396, Page 9002

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12126, Page 9241

Property Built

Built

Year Built: 1918