Skip to content

118 Florence Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block8
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,409
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,900
41%
Improvement Value:$254,600
59%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,392+2.0%
2024$10,184+1.6%
2023$10,027+0.1%
2022$10,022+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,409DeedBook 12278, Page 6866

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6191, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1928