Skip to content

373 Nye Ave.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$3,650,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block201
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,800
81%
Improvement Value:$42,100
19%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,535+2.0%
2024$6,407+1.5%
2023$6,310+0.1%
2022$6,304+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,650,000

To:

DeedBook 20210, Page 68193

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 12311, Page 3273