Skip to content

100-108 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block203
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionIND.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
20%
Improvement Value:$1,154,900
80%
Total Assessment$1,441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,430+2.0%
2024$12,185+1.5%
2023$12,001+0.1%
2022$11,989+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12235, Page 4628

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6043, Page 359