Skip to content

75 Chestnut Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block236
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
42%
Improvement Value:$229,000
58%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,234+2.1%
2024$8,064+1.6%
2023$7,935+0.1%
2022$7,931+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953