Skip to content

31 Dupont Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block236
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
63%
Improvement Value:$102,900
37%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+2.0%
2024$7,039+1.6%
2023$6,930+0.1%
2022$6,926+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953