Skip to content

24 Laventhal Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Date
May 13, 2017

Property Information

Block239
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,200
59%
Improvement Value:$149,600
41%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+2.0%
2024$7,215+1.6%
2023$7,103+0.1%
2022$7,099+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926