Skip to content

48 Laventhal Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block239
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
37%
Improvement Value:$370,200
63%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,291+2.0%
2024$11,065+1.6%
2023$10,894+0.1%
2022$10,888+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 20180, Page 23278

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20160, Page 20052Recorded3/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1926