Skip to content

77 Quabeck Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block248
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$234,800
58%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+2.0%
2024$9,383+57.1%
2023$5,973+0.1%
2022$5,970+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 20240, Page 55579

Property Sale

Sale
$308,000
Sq Ft1,232DeedBook 20211, Page 38399Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 6137, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1926