Skip to content

75 Quabeck Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block248
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
55%
Improvement Value:$138,400
45%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+2.0%
2024$6,407+1.6%
2023$6,308+0.1%
2022$6,305+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926