Skip to content

10 Fairchild Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$275,200
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block248
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,061
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,600
39%
Improvement Value:$288,900
61%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541+2.0%
2024$10,330+1.6%
2023$10,170+0.1%
2022$10,165+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,200

To:

Sq Ft3,061DeedBook 20200, Page 7262

Property Built

Built

Year Built: 1953