Skip to content

45 Temple Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 17, 2001

Property Information

Block252
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
37%
Improvement Value:$294,000
63%
Total Assessment$467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+2.0%
2024$7,573+1.6%
2023$7,456+0.1%
2022$7,452+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 5839, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1953