Skip to content

10 Coolidge St.

Irvington, NJ 07111

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2001

Property Information

Block358
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,500
38%
Improvement Value:$270,100
62%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+2.0%
2024$8,648+1.6%
2023$8,514+0.1%
2022$8,510+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946