Skip to content

13 Kuna Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block253
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
37%
Improvement Value:$241,600
63%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,326+2.0%
2024$12,079+1.6%
2023$11,892+0.1%
2022$11,886+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 20171, Page 10610

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 20170, Page 39544Recorded5/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924