Skip to content

18 Cleremont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953
Public Property

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block266
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,400
57%
Improvement Value:$134,900
43%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,305+2.8%
2021$6,134+2.0%
2020$6,015+0.5%
2019$5,987+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20250, Page 65579

Property Built

Built

Year Built: 1953