Skip to content

65 Chapman Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block26
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
43%
Improvement Value:$251,500
57%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+2.0%
2024$9,711+1.6%
2023$9,560+0.1%
2022$9,556+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953