Skip to content

90 Sherman Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1899

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block28
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
38%
Improvement Value:$209,900
62%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+2.0%
2024$7,767+1.6%
2023$7,647+0.1%
2022$7,643+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,885DeedBook 20240, Page 12124

Property Sale

Sale
$239,950
DeedBook 6098, Page 791

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5991, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1899