Skip to content

76 41st St.

Irvington, NJ 07111

Built 1890

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Apr 5, 2007

Property Information

Block367
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
35%
Improvement Value:$286,500
65%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+2.0%
2024$9,686+1.6%
2023$9,537+0.1%
2022$9,532+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

To:

Sq Ft2,294DeedBook 12048, Page 2925

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5985, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1890