Skip to content

325 Union Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1942

Last Sale Price
$18,139
Last Sale Date
Feb 9, 2016

Property Information

Block293
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
40%
Improvement Value:$213,900
60%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+2.0%
2024$6,462+1.6%
2023$6,362+0.1%
2022$6,358+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,139

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20160, Page 12239

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 6017, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1942