Skip to content

337 Union Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Sep 23, 2018

Property Information

Block293
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
23%
Improvement Value:$424,400
77%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,570+2.0%
2024$11,338+1.6%
2023$11,163+0.1%
2022$11,157+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953