Skip to content

47 Lindsley Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block311
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,300
35%
Improvement Value:$287,100
65%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,769+2.0%
2024$8,593+1.6%
2023$8,460+0.1%
2022$8,456+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923