Skip to content

59 Lindsley Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block311
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
34%
Improvement Value:$303,000
66%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,537+2.0%
2024$9,346+1.6%
2023$9,202+0.1%
2022$9,197+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953