Skip to content

325 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2017

Property Information

Block317
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$215,900
64%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,533+2.0%
2024$8,363+1.6%
2023$8,233+0.1%
2022$8,229+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923