Skip to content

34 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block321
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
55%
Improvement Value:$135,300
45%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+2.0%
2024$7,203+1.6%
2023$7,091+0.1%
2022$7,088+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6133, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1923