Skip to content

220 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block329
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
46%
Improvement Value:$166,700
54%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+2.0%
2024$8,478+1.6%
2023$8,347+0.1%
2022$8,343+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft1,828DeedBook 20240, Page 4690

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5860, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1953