Skip to content

242 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1921

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block329
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
46%
Improvement Value:$169,200
54%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+2.0%
2024$9,146+1.6%
2023$9,004+0.1%
2022$9,000+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,654DeedBook 5972, Page 790

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5903, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1921