Skip to content

558 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$404,900
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block32
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
33%
Improvement Value:$303,800
67%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,638+2.0%
2024$11,405+52.5%
2023$7,480+0.1%
2022$7,476+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$404,900

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20240, Page 59419

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,036DeedBook 20220, Page 50752Recorded5/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953