Skip to content

231 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block330
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
32%
Improvement Value:$322,200
68%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+2.0%
2024$9,674+1.6%
2023$9,525+0.1%
2022$9,520+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20180, Page 86679

Property Built

Built

Year Built: 1953