Skip to content

212 Nesbit Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1910

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Feb 17, 2006

Property Information

Block330
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
49%
Improvement Value:$149,400
51%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+2.0%
2024$8,144+1.6%
2023$8,018+0.1%
2022$8,014+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,699DeedBook 6305, Page 747

Property Sale

Sale
$171,700
DeedBook 6059, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1910