Skip to content

214 Nesbit Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block330
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
49%
Improvement Value:$148,400
51%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+2.0%
2024$7,263+1.6%
2023$7,151+0.1%
2022$7,147+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 20250, Page 41037

Property Built

Built

Year Built: 1953