Skip to content

1 39th St.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block342
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
37%
Improvement Value:$282,300
63%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.0%
2024$9,522+1.6%
2023$9,375+0.1%
2022$9,370+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925