Skip to content

46 40th Street

Irvington, NJ 07111

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block342
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
38%
Improvement Value:$263,300
62%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+2.0%
2024$9,778+1.6%
2023$9,626+0.1%
2022$9,621+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5720, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1955