Skip to content

59 Leslie Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Date
Jan 15, 2008

Property Information

Block352
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,100
44%
Improvement Value:$187,100
56%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,934+2.0%
2024$6,796+1.6%
2023$6,691+0.1%
2022$6,687+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923