Skip to content

41-43 Leslie Pl

Irvington, NJ 07111

Built 1913

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 13, 2009

Property Information

Block352
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$267,200
62%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+2.0%
2024$10,901+1.6%
2023$10,732+0.1%
2022$10,727+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 12179, Page 5616

Property Built

Built

Year Built: 1913