Skip to content

60 Olympic Terr.

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block352
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description16FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
30%
Improvement Value:$1,324,800
70%
Total Assessment$1,884,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,394+2.0%
2024$49,386+1.6%
2023$48,621+0.1%
2022$48,597+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20220, Page 88647

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 6117, Page 920