Skip to content

893 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block353
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
DescriptionRETAIL/APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
39%
Improvement Value:$212,100
61%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,964+2.0%
2024$12,705+1.6%
2023$12,508+0.1%
2022$12,502+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 20170, Page 93822

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20170, Page 49002Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6404, Page 403