Skip to content

18 Leslie Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block353
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
38%
Improvement Value:$258,300
62%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+5.6%
2024$7,346+1.7%
2023$7,225+0.1%
2022$7,221+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953