Skip to content

54 Leslie Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Date
Jan 15, 2008

Property Information

Block353
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,300
48%
Improvement Value:$171,800
52%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,951+2.0%
2024$7,792+1.6%
2023$7,671+0.1%
2022$7,667+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923