Skip to content

23 Beechwood Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block360
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
48%
Improvement Value:$150,400
52%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+2.0%
2024$8,101+1.6%
2023$7,976+0.1%
2022$7,972+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 12423, Page 6636

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12392, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1953