Skip to content

21 Beechwood Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block360
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,351
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
43%
Improvement Value:$188,200
57%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,560+2.0%
2024$7,409+1.6%
2023$7,294+0.1%
2022$7,291+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924