Skip to content

1367 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block366
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,600
94%
Improvement Value:$9,200
6%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,972+2.0%
2024$6,832+1.6%
2023$6,726+0.1%
2022$6,723+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6020, Page 438