Skip to content

187-189 Carolina Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
19%
Improvement Value:$672,100
81%
Total Assessment$828,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,616+2.0%
2024$15,304+1.6%
2023$15,067+0.1%
2022$15,060-8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft4,680DeedBook 20180, Page 71164

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 5974, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1953