Skip to content

228 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block56
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
45%
Improvement Value:$180,400
55%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+2.0%
2024$6,583+1.6%
2023$6,481+0.1%
2022$6,478+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926