Skip to content

384-386 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1946

Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block62
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
31%
Improvement Value:$299,100
69%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+2.0%
2024$9,231+1.6%
2023$9,088+0.1%
2022$9,084+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946