Skip to content

367 Isabella Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1942

Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block77
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
47%
Improvement Value:$174,400
53%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+2.0%
2024$6,486+1.6%
2023$6,386+0.1%
2022$6,382+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942